Fotozine “Žičani okidač” : ISSN 1334-0352 : s vama od 6. 6. 1998

fotozine
fotografija
druženja
prilozi
sitnine
prijavnica
nadimak:

lozinka:

upamti me
trenutno prisutni:

Vlasništvo nad materijalima
mogli
[12. 10. 2011.]

Pozdrav svima,

od početka ovoga ljeta radim u turističkoj zajednici jednog dalmatinskog gradića.Zaposlen sam kao na poziciju dizajnera brošurica i kao fotograf. Ugovor mi naglašava da su mi (uz neke dodatne poslove) primarni poslovi izrade brošura i pripremanje materijala za brošure, recimo fotografiranje mjesta i tako.Međutim nudi mi se sad jedan bolje plaćeni posao,i nisam siguran sto je sad s materijalima, mislim na fotografije i na dokumente koji su korišteni kao brošure.Foto oprema koju sam koristio u snimanjima je moja privatna,i jedan dio fotografija koje sam koristio u brošuricama su napravljene prije nego sam zaposlen u turističkoj zajednici, također napravljene su i van radnog vremena. Nigdje u ugovoru nismo definirali vlasništvo nad izrađenim materijalima ili nad slikama, samo da sam zadužen da se iste izrade i koriste u materijalima.Ako ja otiđem od njih, da li moram sve svoje materijale ostaviti njima,odnosno polažu li oni ili ja autorsko pravo nad svim tim i foto i drugim materijalima?


Febivjetar
[12. 10. 2011.]

iako nemam veze sa pravnom strukom, rekao bih da nisi dužan ništa. em je oprema tvoja, em je dio rađen prije stupanja u radni odnos, em si radio van radnog vremena, em nije definirano ugovorom. kaj se mene tiće fotke su tvoje vlasništvo. za brošure ne znam šta reć....

ali ne budi lijen i bolje se posavjetuj sa nekim odvjetnikom.

DH_photo
[12. 10. 2011.]

Ako ugovorom nije bilo određeno drugačije autorsko vlasništvo nad fotografijom je tvoje, nisam siguran dali oni smiju naknadno koristiti te materijale ili samo brošure koje su već napravljene.

Ali svakoako poslušaj savjet iz posta ranije i posavjetu jse sa odvjetnikom!

dubrovnik
[12. 10. 2011.]

Materijalno pravo nad autorskim djelima koje su napravljene u radnom odnosu pripadaju tvrtci u kojoj je autor bio zaposlen. To je slucaj sa arhivama svih fotografa koji su bili zaposleni u raznim tvrtkama. Autorska prava su, međutim, neotuđiva.

DH_photo
[12. 10. 2011.]

@dubrovnik

U pravu si, ali nije tako crno bijelo s obzirom da čovijek kaže da je fotografije snimao van radnog vremena te da su čak neke fotografije snimljene prije stupanja u radni odnos, vlastitom opremom. Dakle ipak se radi o nekakavom dragovoljnom ustupanju.

DH_photo
[12. 10. 2011.]

MIslim autorsko pravo je defintivno neosporivo, ali je pitanje dali smije prava na te fotografije prenjeti na neku drugu pravnu osobu.

mogli
[12. 10. 2011.]

Idemo malo detaljnije, nemam trenutno potrebe za odvjetnikom. Kad kazem autorsko pravo ono je moje, ali u kontekstu da li oni smiju ikad kasnije koristiti materijale bez mog pristanka?

1. dakle jedan dio materijala je dragovoljno ustupljen iz moje arhive, kako bi ipak ti prospekti bili na razini.

- je li automatski tur. z. postala i njihov vlasnik, te imaju pravo u daljnjem radu koristiti ih, recimo sutra izletim van i ostanu na računalu te slike? (u ugovoru nije definirano ništa oko prava vlasništva, samo da se meni daje na dužnost da ih snimam)

2. sto je s slikama koje su napravljene mojom opremom ali u radno vrijeme? i sto je s onima koje nisu napravljene u radno vrijeme, nego privatno?

3. sto je s master fileovima prospekata, oni su na racunalu tur.z. Jesu li automatksi time vlasnik i ekskluzivni korisnik ili smiju samo korisiti gotov pdf koji šalju na printanja? (unutar tih dokumenata su moje fotografije, pa se posredno fotografije i na takav način koriste) Također nisu definirani ugovor vlasnički segmenti nego samo da se zadužujem za njihvou izradu. Što recimo ako ja sutra sve pokupim sa sobom i ne ćelim ih dati, ako oni nemaju originale, niti znaju njihova imena, odnosno oni samo znaju da su napravljeni nekada, mogu li oni tužiti za povrat nečega što neznaju ni kako se zove?

Imate recimo sličnu situaciju kad unajmite dizajnerski studio. Oni vam naprave pdf i šalju na tisak, a vi dobijete eventualno pdf, ne master file. Što ako napravite istu stvar kao zaposlenik, i ne želite predati master filove ako vas kasnije traže?

nik
[12. 10. 2011.]

nisam pravnik, ali mi je ovo fakat zanimljivo :))

moje 2 lipe:

1. nije fotkano dok si bio zaposlen - tvoje je, dogovori s ljudima koliko će platiti za daljnje korištenje (što je bilo - bilo je :)

2. ako nemaš to regulirano ugovorom (ili ugovorom o radu) - bojim se kako je više njihovo nego tvoje (hebi ga, ne može kolega kreativac iz oglašivačke agencije u kojoj radim iz bilo kojeg razloga otići iz firme i poslije tražiti da se njegove ideje ili što već posebno plate... za to je bio plaćen (i dobijao plaću od firme u kojoj radi)

3. ako si to radio u radnom odnosu - vlasništvo je firme, za to si dobio plaću

Pitanje oko dizajnerskog studija - ne postoji univerzalno pravilo za koje ja znam (nisam pravnik i moguće je kako griješim), no za to postoje ugovori u kojima to treba biti definirano. Baš radi ovakvih situacija, o kojima nitko ne razmišlja u startu i "dok je ljubaf friška" između dvoje mladih... poslovnih partnera ;)

nik
[12. 10. 2011.]

nadopuna oko točke 3 (malkice sam prebrz) - vlasništvo nad fotografijama tj. autorskim djelom nema veze s vlasništvom nad npr. dizajnom neke brošure koju si radio u radno vrijeme. brošura je vlasništvo firme (dizajn, "fajlovi"), ne i fotografija u njoj po automatici.

Filip
[13. 10. 2011.]

dizajn=fotografija

Ono sto si dizajnirao/fotkao za vrijeme radnog odnosa za sto si bio placen ti nemas prava osim traziti da te se spomene u daljnjim materijalima kao autora. Ono sto si radio van toga je tvoje i ako nisi prodao prava za svako koristenje ti se mora platiti osim ako nije navedeno u ugovoru drugacije.

Master fajl? Ostaje u firmi. I za to si bio placen.

Savjet: sjedi i dogovori se. Previse je sivih zona tu.

deva207
[13. 10. 2011.]

ček malo, vratimo se na prvu točku.

kaže da je dragovoljno ustupio. prema tome nema pravo zahtjevati bilo šta, pa čak niti da ga se potpiše.

naravno to sve stoji ako je crno na bijelo. što pretpostavljam nije.

ukoliko nije, ima pravo tražit svoja prava. ali onda to postaje moralna dilema. nekome si nešto dragovoljno dao i sad pokušavaš to iskoristit u svoju korist.

druga stvar, da li radno vrijeme ima veze sa radnim odnosom. tj da li materijal koji radiš doma za naručioca van radnog vremena spada u privatni rad ili to nema veze? ja mislim da to nema veze, plaćen si za posao, radio ga ti doma na svom računalu ili u uredu na firminom računalu.

ako se zainatiš, moglo bi se dogoditi da te pitaju da li si ti posao koji si obavljao van radnog vremena obavljao na legalnom software-u?

mogli
[13. 10. 2011.]

Kad kazem dragovoljno, onda nije da sam ja došao: hey dajem vam dragovoljno da koristitite moje fotografije, sad i uvijek. Već, pod mojim nadzorom, koristim ih i stavljam u materijale, kako bi ti materijali bili ipak nešto kvalitetniji (barem dok sam zaposlen u zajednici). Oni se ne petljaju u moj posoa, bitno im je samo da je materijal privlačan. Nigdje nismo definirali da ja dajem, već je samo rečeno da moram fotografirati, što se crnog na bijelo tiče. E sad, što kad više ne budem radio...

Ako je softvet legalan onda je vlasnik onaj koji je softver na kojem si radio, da taj produkt napraviš vlasništvo tvrtke koja je sofver kupila i za čijeg si radnog vremena, na čijem si računalu ujedno materijal napravio, to meni ima smisla zar ne? Ajmo još dublje, što ako sofver nije legalan (ne pričam o kožnjavanju i zakonu, već samo mislim u kontektu vlasništva produkta).

I još malo, što ako se prepuste njima master fileovi njima, ali unutra su fotografije napravljene moje privatne zbirke. Ok, prepuštam master filove, ali se zahtijeva da se ne koriste dok god su unutra moje slike?

Baya
[13. 10. 2011.]

Iam jedan autotematski časopis u kojem doslovno stoji: slanjem fotografija dobrovoljno se odričete autorskih prava i prenosite ih na firmu "tuitu". Baš me zanima kako rješavaju moguće tužbe, ili je jedna takva rečenica jača od zakona.

Lagonda
[13. 10. 2011.]

Nije to tako Baya samo u jednoj recenici. Svaki ima svoja pravila ili uvjete i ti moras "potvrditi" klikom ili potpisom da se s time slazes. Ali tu je i Zakon koji ipak nesto kaze...

Zato to treba jako dobro razglabati i vidjeti sto je i kako je.

Jer danas je to sve veci problem obzirom da su danas ti virtualni mediji, vijesti i slicno u velikoj snazi. Stoga jedna "obicna" fotka skinuta od nekud nekome donese mozda brdo love. A u biti ucinio je kradju. Itd itd...

Nemate ovlasti aktivnog sudjelovanja. Morate biti registrirani i prijavljeni.

site copyright © 1998.-2025. Janko Belaj / Fotozine "Žičani okidač"   [site powered by Zine V3 alpha 9.1]   .:korisnički ugovor / terms of use:. …& obavezno štivo!
built with bbedit Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS!

Zbog nekog doista blesavog EU zakona dužni smo vas informirati da i naš Fotozine rabi cooki-e (kažu da su to “kolačići”) kao i valjda 99.999% stranica na kugli zemaljskoj. Za izvan nje nemamo informacija. S tim keksima mi ne otkrivamo vašu dob, visinu, debljinu, sposobnost kadriranja, lažiranje exifa i niš takvoga, već nam samo pomažu da se logirate i tak to. A kaj sad možete? kliketnut dole i reć poruci izazvanoj idiJotskim zakonom adio… (A mi smo vas zakonski informirali :P ;))

Bla, bla, tri put Hura i O’Kej…