Fotozine “Žičani okidač” : ISSN 1334-0352 : s vama od 6. 6. 1998

fotozine
fotografija
druženja
prilozi
sitnine
prijavnica
nadimak:

lozinka:

upamti me
trenutno prisutni:
 Tosha

Avganistanska box camera
limijer
[19. 05. 2012.]

Sećam se. Kao da je bilo danas. Pojavio se Nikon FA sa pretečom današnjeg Matrix sistema. Merio je svetlo u čak pet polja i u trenu davao prosečnu vrednost ekspozicije. Profesor optike je tog dana na predavanju rekao kako će u budućnosti trebati fakultet da bi se fotografiralo.

Ne znam da li je ovo to vreme. Aparati su postali prekomplicirani, a da bi se potpuno razumela funkcija i način rada svih potsklopova potrebno je mnogo više od običnog fotografskog znanja. Sa druge strane, nikad nije bilo lakše napraviti tehnički kvalitetnu fotografiju jer sva ta tehnika radi bez potrebe za njenim dubljim razumevanjem.

Svi smo fotografi i svi znamo fotografirati. Što god da nam padne u ruke, Nikon, Canon, Sony, Fuji, Olympus, Leica...napravićemo sliku.

Da li baš?

Postoji jedna kamera, stepen kompliciranija od camera obscure, a opet, ne verujem da bi više od 10% današnjih fotografa umelo da se snadje sa njom. Podignimo taj postotak. Upoznajmo Avganistansku box kameru.

http://vimeo.com/32748604


ibanezfrelon
[19. 05. 2012.]

Fora! Zanima me dali frajer slika i vjenčanja :)))

obscuras
[19. 05. 2012.]

Jedan mali detalj kamere nije istaknut, a to je mali cevrni prozorčič kroz koji u kameru ulazi dnevno svjetlo (filtrirano crveno na koje fotopapir nije osjetljiv), a fotografu omogućava (izvana kroz isto tako crveni okular) vizualno kontroliranje procesa razvijanja negativa (i pozitiva).

U postupku koji je prikazan, fotograf snima razvijeni negativ da bi dobio pozitiv (reprodukciju negataiva). Sofisticiraniji oblik ove kamere ima još jedan zanimljiv detalj, a to je ladica (obično na dnu kamere) za izradu kontaktnih kopija (pozitiva). U tom slučaju nije potreban stalak (koji se otklapa ispred objektiva) za snimanje (reprodukciju) negativa, a od jednog se negativa po potrebi može izvesti serija kontaktnih kopija (pozitiva). Fotograf položi u ladicu list fotopapira, na koji prilijepi (emulzijom na emulziju) mokar (fiksiran i ispran negativ), nakon čega izvuče ladicu iz kamere na dnevno svjetlo, a zatim ponovo uvuče ladicu u kameru u kojoj procesira eksponiranu kontaktnu kopiju.

agni
[19. 05. 2012.]

privučena naslovom pogledah prilog, zanimljiv i odličan ..uz to lijepa me sjećanja vežu za tu zemlju dok je još živjela po svom i u miru,pozz limijer!

Nemate ovlasti aktivnog sudjelovanja. Morate biti registrirani i prijavljeni.

site copyright © 1998.-2025. Janko Belaj / Fotozine "Žičani okidač"   [site powered by Zine V3 alpha 9.1]   .:korisnički ugovor / terms of use:. …& obavezno štivo!
built with bbedit Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS!

Zbog nekog doista blesavog EU zakona dužni smo vas informirati da i naš Fotozine rabi cooki-e (kažu da su to “kolačići”) kao i valjda 99.999% stranica na kugli zemaljskoj. Za izvan nje nemamo informacija. S tim keksima mi ne otkrivamo vašu dob, visinu, debljinu, sposobnost kadriranja, lažiranje exifa i niš takvoga, već nam samo pomažu da se logirate i tak to. A kaj sad možete? kliketnut dole i reć poruci izazvanoj idiJotskim zakonom adio… (A mi smo vas zakonski informirali :P ;))

Bla, bla, tri put Hura i O’Kej…