Fotozine “Žičani okidač” : ISSN 1334-0352 : s vama od 6. 6. 1998

fotozine
fotografija
druženja
prilozi
sitnine
prijavnica
nadimak:

lozinka:

upamti me
trenutno prisutni:

Knjige o fotografiji - što čitate? Favoriti, preporuke, sranja..
sic
[24. 03. 2005.]

Dakle, kad ne snimate, da li čitate štogod o fotografiji? Sigurno razmišljate o njoj..koliko ideja dobivate gledajući ili čitajući djela drugih autora? Meni često padaju na pamet super ideje kad čitam ili gledam djela majstora. Zapravo baš nemam para za kupovanje knjiga i monografija pa uglavnom napasam oči na internetu..Zato mi je i ova stranica ok, može se vidjet dobrih ideja. Ali opet u kojoj mjeri to onda "šteti" razvijanju vlastite originalnosti i stila? Kaj mislite ljudi??


janimir
[24. 03. 2005.]

Počel bum s kraja - mislim da gledanje tuđih djela (bez obzira jesu li u pitanju fotografije, grafike, ulja na platnu...) ne može štetiti tvojem stilu sve dok ne pokušavaš "doslovce kopirati" tuđu sliku. Početnicima bih uvijek preporučio da si pogledaju kakvu galeriju starih majstora (prventveno mislim na slikare, i to ak je moguće mrtve prirode) pa da pokušaju oživjeti nihove tehnike. Gledajući tuđe slike, pogotovo ak su u pitanju osvjedočeni "majstori" može se puno naučiti o kadru, o boji, o tonovima... Virni samo u kakvu Rembrandtovu monografiju i inspiracije za portrete ko šalate. "Inspiracija" je tu ključna riječ: bez obzira bila to inspiracija idejom ili tehnikom. Ponavljam: nikome ne preporučam kopirati tuđe djelo, ali svakako se isplati gledati i učiti.

Kaj se pak tiče fotografske literature, volim prelistati časopise poput "outdoor photographer" i "black and white photographer" jer oni još koliko - toliko drže do prikaza i eseja, a manje briju po recenzijama. Od knjiga se najviše vraćam dvijema početnicama "View Camera" Steve Simmonsa i Sinarovoj knjizi "Basic and Applications" te setu knjiga Ansela Adamsa (The Camera, The Negative, The Print i Examples: The Making of 40 Photographs). Nebum ih nazval "biblijama" iako su se mnogi drznuli dati Anselu nadimak "god" - ja takva imena zadržavam za "originale". Bez obzira što većinu svog teksta Ansel posvećuje ili temelji na "tehničkoj kameri" i "velikom formatu", to su stvari koje bih preporučio čitati svakom foto-amateru (gdje pod amaterom ne mislim na diletanta, već na ljubitelja fotografije) bez obzira koju je tehniku snimanja usvojio ili kakvu tehniku si je mogao omogućiti.

pkz
[26. 09. 2005.]

hm,evo jedna preporuka.Nema veze sa vizualnom inspiracijom i sl.

Malo povijesti i sociologije,pa cak i semiotike ratne fotografije.

SUSAN SONTAG-prizori tudjeg stradanja.

Raspravlja o povijesti medijskog predstavljanja ratova i nesreca.

Spominje fotografije oko kojih se i danas raspravlja "jesu li iscenirane ili nisu".(navedeni najbitniji ratni fotografi).

mrml
[27. 09. 2005.]

Da bih bio "in" sa novostima, citam Fotomag. Citam i DigitalFoto, ali mi nije toliko dobar kao Fotomag. Toliko o news-ima...

Velika knjiga o fotografiji je OK literatura za pocetnike, ali i za one koji su vec usli u taj svijet i zele malo osvjeziti i potvrditi svoje znanje.

A dobrih fotki sam se nagledal po raznim magazinima, knjigama koje obradjuju neko geografsko podrucje, monografijama, internet...

20th Century Photography nudi puno fotki i autora pa moze posluziti kao baza za daljnje istrazivanje...

BlackdoG
[03. 10. 2005.]

Evo, ja sam prije nešto više od mjesec dana kupio u Ipercopu - "National Geographic: Vodič (P.Burian, Robert Caputo) Tajne Vrhunske Fotografije".. Košta 160kn i preporučio bi knjigu svima.. stvarno je super.. ima 350str.

mrml
[03. 10. 2005.]

Jel to kjiga ima 2 naziva ili sam krivo shvatio? Cijena je stvarno OK za 350 str.

BlackdoG
[03. 10. 2005.]

Da, ima dva naslova.. gore piše Vodč, a dolje Tajne vrhunske fotografije..

Knjiga je formata male bilježnice.. ali su vrlo mala slova s puno fotografija i primjera.. na kraju knjige su intervjui s večinom N.Geographic fotografa.. opisuju svoj rad, opremu koju koriste, daju savjete itd..

reDORAnge
[16. 11. 2005.]

ja sam nakon predavanja iz povijesti i tehnike fotografije ovdje na faxu otkria par zanimljivih i bitnih fotografia. evo par imena pa si potrazi na netu (ima dosta): predpostavljam da znas za A.Adamsa, H.Newtona i H.C.Bressona, dalje... Paolo Monti, Fulvio Roiter, Mario DeBiasi (osobno moj omiljeni), Piergiorgio Branzi, Alfred Steiglitz, Alvin Langdon Coburn Paul Strand, Elliot Erwitt, noviji: Andy Freeberg, Frans Lanting,etc. Pa gledaj, upijaj, istrazuj, inspiriraj se...

od knjiga posjedujem par al sam trenutno daleko od njih pa ti ne mogu nabrojit tacne naslove. znam samo da je imam 100% od taschen "20th Century Photography" i "The New Manual Of Photography" od John Hedgecoea.

P.S. ako se zelis docepati ove knjige od Taschen ili bilo koje druge knjige u njihovom izdanju probaj to napraviti online - PUNO je jeftinije.

Jethrotull
[16. 11. 2005.]

ima li neko informaciju gdje bi se mogle naci knjige Filmska fotografija, Boja. autor Nikola Tanhofer

valentina
[16. 11. 2005.]

bok,

ja sam ti knjigu "o boji" vidjela u knjizari ljevak, na trgu...

sigurno je imaju i u agm-u (pogle www.agm.hr), superknjizari (www.superknjizara.com)...

Jethrotull
[16. 11. 2005.]

tnx. za knjizare

rasprava je zatvorena.
site copyright © 1998.-2024. Janko Belaj / Fotozine "Žičani okidač"   [site powered by Zine V3 alpha 9.1]   .:korisnički ugovor / terms of use:. …& obavezno štivo!
built with bbedit Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS!

Zbog nekog doista blesavog EU zakona dužni smo vas informirati da i naš Fotozine rabi cooki-e (kažu da su to “kolačići”) kao i valjda 99.999% stranica na kugli zemaljskoj. Za izvan nje nemamo informacija. S tim keksima mi ne otkrivamo vašu dob, visinu, debljinu, sposobnost kadriranja, lažiranje exifa i niš takvoga, već nam samo pomažu da se logirate i tak to. A kaj sad možete? kliketnut dole i reć poruci izazvanoj idiJotskim zakonom adio… (A mi smo vas zakonski informirali :P ;))

Bla, bla, tri put Hura i O’Kej…